O Biogradu

Město je známé jako turistický cíl s hezkými plážemi a velkými borovicovými háji. Biograd na Moru je moderní město s hotely, vilami, autokempy, apartmány, restauracemi, obchody. Leží na pobřeží 28 km jihovýchodně od Zadaru. Spojení: letiště je vzdáleno jenom 20 km, železniční nádraží v Zadaru a Benkovaci (19 km), autobusové nádraží je ve městě.

Město Biograd na Moru je živým turistickým centrem. Oblázkové a písečné pláže jsou obklopeny borovicovým lesem. Je také ideálním výchozím místem pro výlety k vodopádům na řece Krka a do národního parku Kornati. Promenáda lemující pobřeží nabízí překrásný výhled na Pašmanský kanál a stejnojmenný ostrov. V blízkém okolí se nacházejí 3 národní parky: Paklenica, Kornati a Krka, i parky přírody Telaščica a Vranské jezero.

Pláže zde naleznete písečné, oblázkové a přírodní s pozvolným vstupem do moře, betonová mola. Málokdo z mladších odolá možnosti vyzkoušet velký tobogán, malým učaruje velké hřiště přímo na pláži. Můžete si zahrát v klidu minigolf nebo s přáteli plážový volejbal, případně si půjčit šlapadlo či kolo. Rodiče s dětmi, kteří přijedou bez kočárku či golfek a v průběhu pobytu zjistí, že by je k procházkám s jejich ratolestí potřebovali, si je mohou v některých penzionech či apartmánech vypůjčit.

Biograd na Moru se svým návštěvníkům může pochlubit řadou zajímavostí a rozhodně má co nabídnout - rozlehlé oblázkové a písečné pláže, typickou jadranskou atmosféru, vlastivědné muzeum a velké množství restaurací a kaváren na promenádě, které jsou pro Chorvatsko typické. Z nich je krásný výhled na moře a protilehlý ostrov Pašman. Kanál Pašman je ideální pro vodní sporty a potápění.

Obchody se nacházejí v historickém centru města, které však není veliké a tak snadno dostupné ze všech okrajů města. Na dosah tak jsou restaurace, bary, směnárny, atrakce pro děti, v přístavu lze snadno sjednat individuální i skupinové lodní výlety.

Historie Biogradu

Biograd na Moru býval významným městem králů. Leží asi 30 kilometrů jižně od Zadaru, má 6000 obyvatel a patří mezi oblíbená a vyhledávaná letoviska v severní Dalmácii. Staré město je rozprostřeno na poloostrově mezi dvěma zátokami, na jihu je to Soline a na severu Bošana.

Lidé se zde živí turistickým ruchem, zemědělstvím a rybolovem. Biograd vyrostl na pozůstatcích liburnské osady Blandone. Založili ho Chorvaté. První zmínku o Biogradu můžeme najít v 10. století ve spise byzantského císaře Konstantina VII. Porfyrogeneta. Ve středověku byl nazýván Alba civitas neboli Belgrad, česky Bílé město. Město se původně nacházelo hlavně v zálivu Bošana.

O největší rozkvět se zasloužili v 11. a 12. století chorvatští králové, kteří z něj učinili své občasné sídlo. Petr Krešimir IV. ho vybral za hlavní město celé říše. V polovině 11. století zde bylo zřízeno biskupství a na samém počátku 12. století se zde nechal korunovat král Koloman - král Uher, Chorvatska a Dalmácie. V roce 1125 Biograd napadli Benátčané a zcela ho srovnali se zemí.

Obnoven byl až po vyplenění Zadaru křižáky v roce 1202, kdy se na jeho území usadili zadarští uprchlíci. Od 15. století patřil Biograd Benátčanům, za jejich vlády město vzkvétalo. Poslední ranou mu byl vpád tureckých nájezdníků pod vedením paši Ibrahima v roce 1646. Od této události se Biogradu již nikdy nepodařilo obnovit své vedoucí postavení.

Právě kvůli tomu, že byl Biograd dvakrát úplně zničen, zde nenajdeme téměř žádné zachovalé architektonické památky. Vidět můžete jen fragmenty několika středověkých staveb, především kostelů a kláštera. Dodnes se dochoval jeden barokní kostel. Ten dostal svou dnešní podobu v 18. století a uvnitř se nachází zachovalý gotický oltář. V muzeu je malá sbírka předhistorických, antických a staro-chorvatských památek.